Искане за представяне на документи от НАП

·

·

Получили сте искане за представяне на документи от Национална агенция за приходите (НАП)

Ако сте получили официално писмо от НАП “Искане за представяне на документи и писмени обяснения от задължено лице” за физическо лице, не се паникьосвайте. Искането за представяне на документи е начин за събиране на информация за факти и обстоятелства. Така НАП осъществява данъчно-осигурителен контрол или иначе казано прави ви проверка. Проверката има за цел да установи дали се спазва данъчното и осигурително законодателство.

Какви са причините да проверят точно Вас.

Сигурно се чудите „Как така проверяват точно мен?“ Причините за започване на проверка на физическо лице могат да са различни. Най-честите причини за започване на рутинна проверка са установена покупка на голяма стойност /луксозна кола, яхта, недвижим имот/. Ако е закупена чрез лизинг или кредит, това се установява и ако няма данни за други нарушения проверката приключва.

Друг вид проверка е тази за прихващане и възстановяване на суми, които подлежат на възстановяване на проверяваното лице. Ако имате такива надплатени суми и искате да ви бъдат възстановени, но имате задължение например, НАП първо ще прихване дължимата от Вас сума.

Възможно е искането да бъде свързано с друго производство, на друго физическо или юридическо лице. Това е насрещна проверка, нейната цел е от Вас да бъде събрана информация относно друго лице на което се извършва проверка.

При тези случаи, ако не се открият нарушения, проверките приключват сравнително бързо.

Проверката за съответствие на имущество и доходи – целта на този вид проверка е да се установяват придобитите от Вас доходи и направените разходи. Информация се събира за всички доходи независимо дали са облагаеми или необлагаеми, както и за извършените разходи – за придобиване на имущество, за живот, за удоволствия и други. Тя е продължителна и възможно да бъде сложна и удължавана във времето.

Пороверка по сигнал – в тези случаи повод за проверката е подаден сигнал до НАП, че укривате или не сте декларирали свои доходи или придобито имущество. В този случай проверяващите са значително по-взискателни. Възможно е да се наложи доказване на доходи отпреди проверявания период или да Ви изискат много повече документи.

Стъпки за действие при проверка

На първо място прочетете внимателно искането, помислете каква е възможната причина за проверката. Запазете спокойствие и подгответе всички документи, които можете да съберете. Напишете кратко обяснение, ако някои от документите Ви липсват, какво се е случило. Предоставянето на подробна информация, ще помогне да избегнете допълнителни мерки и искания или дълго ревизионно производство. Изисканото следва да се предаде в писмен вид, на хартия или в електронен вид. Обикновено органите на НАП определят 14 /четиринадесет/ дневен срок за представяне на исканата информация и документи. Важно е да спазите срока. Ако смятате, че е недостатъчен и поради големия обем документация, дълъг период или други основателни причини,  няма да успеете да се справите в срок, може да поискате удължаване на срока за представянето им.

Длъжни ли сме да съдействаме на проверяващите?

Съгласно Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), проверяваното лице е длъжно да представи данни, документи и книжа, които се намират у него и да посочи всички лица, държавни и общински органи, при които се намират относимите такива. Ако не съдействате на НАП е възможно да бъдат приети за доказани неблагоприятни за Вас обстоятелства.

Ако не сте сигурни какво трябва да представите и се притеснявате от проверката, което е напълно нормално, потърсете съдействие от данъчен консултант/счетоводител и/или адвокат-специалист в сферата на данъчното право. Представянето на исканите документи и писмени обяснения е важно, тъй като това е начина да защитите Вашите права и интереси.

Игнориране на получено искане за представяне на документи от органите на НАП би било във Ваша вреда. Това може да доведе до финансови санкции под формата на глоби и ревизионни производства. Затова съдействайте на проверяващите, а при нужда се консултирайте със специалист.

За да избегнете несъответствия между приходите и разходите ви, както и да намалите вероятността органите на НАП да предприемат действия спрямо Вас декларирайте своите доходи. Пазете всички документи за придобиване и продажба на по-големи активи, разписки и касови бележки. С тях ще можете да докажете направените покупки или продажби. Съдействайте на проверяващите. Това е ваше задължение по закон.

Винаги може да се свържете с нас, ако имате нужда от помощ и съдействие.



Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *