Подаването на годишна данъчна декларация е важно за всяко физическо лице, което е получило доходи през изминалата година.
Независимо дали сте наети по трудов договор, ако получавате и друг вид доходи от наеми например, фрийланс услуги или продажби онлайн, имате задължение да ги декларирате пред Националната агенция за приходите (НАП). Това става с подаване на годишна данъчна декларация от физическото лице получател на дохода. Ще разгледаме ключови аспекти на подаването на годишна данъчна декларация. Ще се спрем на някои специфични видове доходи, като доходи от наеми, доходи от копирайтинг услуги, доходи от фрийланс услуги и продажби онлайн.
Годишната данъчна декларация е документа, чрез който физическитe лица отчитат своите доходи пред държавата.
Различните платформи, куриерски фирми, работодатели, международни компании и др. са задължени да подават данните за вашите доходи в НАП.
След 1 март данните, предоставени от платците на доходи се зареждат автоматично във вашата годишна данъчна декларация. Чрез портала за електронни услуги на НАП, достъпни с ПИК може да подадете предварително попълнената си годишна декларация за облагане на доходите на физически лица съгл. чл.50 ЗДДФЛ. В нея ще бъдат заредени всички декларирани от фирмите данни за Вашите доходи. Важно е, преди да се потвърдят предварително попълнените данни, да бъдат прегледани, допълнени или коригирани, ако това е необходимо. Ако имате доходи придобити от физически лица, те трябва да бъдат добавени в годишната данъчна декларация.
В случай, че автоматично заредените данни съвпадат с реално придобитите от вас през годината доходи и не е необходимо да се правят корекции или да се добавят нови данни, декларацията може да бъде само прегледана, потвърдена и подписана.
Ако сте задължени да подадете декларация и не го направите в срок, може да бъдете глобени. Важно е да спазвате крайните срокове.
Какви доходи трябва да декларираме в годишната данъчна декларация?
1. Доходи от наеми: Ако сте получавали наем от отдаване на имот под наем, тези доходи трябва да бъдат декларирани. Според закона, имате 10% нормативно признати разходи. Данъчната ставка е 10%. Това означава, че ще платите 10% данък върху 90% от сумата, която сте получили.
2. Доходи от копирайтинг услуги: Ако сте работили като копирайтър и сте получавали възнаграждения за писане на текстове, тези доходи също подлежат на деклариране. За авторските и лицензионни възнаграждения, имате нормативно признати разходи 40%. Това означава, че ще платите 10% данък върху 60% от сумата, която сте получили.
3. Доходи от фрийланс услуги: Фрийлансърите, които предлагат услуги като програмиране, графичен дизайн, консултации и други, също трябва да декларират своите доходи с годишна данъчна декларация. В зависимост от дейностите които сте извършили и начина по който сте избрали да облагате доходите си, също имате нормативно признати разходи.
4. Доходи от продажба на стоки в интернет. При този вид доходи, ако гледате автоматично попълнена декларация са ви заредени всички суми, които сте получили от куриери. Тук е възможно те да не подлежат на облагане, ако сте продали в интернет лични вещи. Трябва да определите кои суми да се запишат в декларацията Ви. Тези доходи се облагат с 15% данък, могат да ви се признаят разходите за които имате документи за покупка. Ако се занимавате с продажби онлайн, нашият съвет е да се оконсултирате със счетоводител, за да изберете най-подходящия начин за облагане на приходите ви.
Как да подадете годишна данъчна декларация?
Подаването на годишна данъчна декларация може да стане по няколко начина:
1. Онлайн: Чрез електронната система на НАП можете да подадете декларацията си онлайн. За тази цел е необходимо да притежавате ПИК код издаден от НАП. Това е най-бързият и удобен начин.
2. На място: Можете да подадете декларацията на място в местното управление на НАП. Ако не сте самоосигуряващо се лице можете да подадете декларацията в офис на НАП или по пощата. Трябва да я изтеглите, разпечатате и попълните всички необходими приложения от списъка с образци.
3. Чрез представител: Ако предпочитате, можете да упълномощите представител да подаде декларацията вместо вас.
Срокове за подаване на годишна данъчна декларация
Крайният срок за подаване на годишната данъчна декларация е 30 април на годината, следваща тази, за която се отнасят доходите. Например, за доходите, получени през 2024 година, декларацията трябва да бъде подадена до 30 април 2025 година.
Подаването на годишна данъчна декларация е задължение, което не трябва да се пренебрегва. Независимо дали получавате доходи от наеми, доходи от копирайтинг услуги или доходи от фрийланс услуги е важно да спазите сроковете. Отговорността за коректно декларираните данни в годишната данъчна декларация е на физическите лица, придобили доходите. Декларирайте всичките си доходи. Така ще избегнете глоби и ще спазите закона.
Ако имате съмнения или нужда от помощ, винаги можете да се обърнете към данъчен консултант или счетоводител. Може да се свържете с нас.
Благодарим за вниманието и успешно подаване на годишната данъчна декларация!
Вашият коментар