Получени доходи от инфлуенсъри/създатели на съдържание

·

·

Всички получени доходи през годината от инфлуенсъри, създатели на съдържание, както и от физически лица, които продават различни стоки и услуги във Facebook, TikTok, Instagram трябва да бъдат декларирани. Те се облагат по общите правила и разпоредби на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

Получените от инфлуенсърите доходи се облагат според източника и могат да бъдат класифицирани като доходи от стопанска дейност като едноличен търговец, доходи от упражняване на занаят или свободна професия, авторски и лицензионни възнаграждения или други от други източници.

Много често инфлуенсърите, създаващи съдържание се затрудняват при определянето на източника на получения доход. Дали е от дейност като едноличен търговец, от друга стопанска дейност или от други източници по чл. 35 от Закона за данък върху доходите на физическите лица, зависи от характера и особенностите на извършваната дейност.

Различните платформите предоставят няколко начина

за получаване на доходи от инфлуенсърите, като например:

  1. Може да получавате пари от платформи като YouTube AdSense или TikTok Creator Fund. Когато получавате регулярно и постоянно доходи от тези платформи, извършвате дейност по занятие и според Търговския закон вече сте търговец. В този случай ще трябва да обложите доходите си като едноличен търговец по Закона за облагане на доходите на физическите лица. Данъкът е 15 на сто върху годишната данъчна основа.
  2. Ако притежавате документ, доказващ правоспособност да упражнява този вид дейност, може да се регистрирате като свободна професия. Това е самоосигуряващо се лице, което осъществява професионална дейност за своя сметка. Данъкът, който дължите като физическо лице е в размер на 10%, след приспадане на нормативно признатите разходи и осигуровки.
  3. Ако приходите ви от този вид не могат да се определят като дейност по занятие или постоянен източник на доход, тогава те са облагаеми доходи от други източници. Същото важи и за членство на канал в Youtube или абонамент в OnlyFans например. Ако не са постоянен източник на доход, те са авторски и лицензионни възнаграждения. Доходите от друга стопанска дейност включително и от авторски и лицензионни възнаграждения се декларират с годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. Те се включват при формирането на общата годишна данъчна основа. Подлежат на облагане с данък в размер на 10 на сто.
  4. Продажбата на стоки чрез профили в различни платформи също се квалифицират като доходи от стопанскадейност на едноличен търговец. Облагането им не  се отличава от това, което е възприето за всички физически лица, извършващи продажби на стоки и услуги в интернет. Ако лицето е действало като търговец и не е регистрирано като свободна професия, следва да отчете дохода си като едноличен търговец и да ги обложи с 15 на сто данък

Търговец е всяко физическо или юридическо лице, което получава доходи като инфлуенсър основно и постоянно.

Ако основните ви доходи се формират от някои от посочените начини е добре да се консултирате със счетоводител или да проследите инструкциите на НАП за деклариране на тези видове доходи.  С нарастване на доходите, нараства нуждата да ги декларирате правилно и в срок. Едноличен търговец или физическо лице, извършващо дейност като търговец, но без регистрация, също се облага с данък върху годишната данъчна основа. В тези случаи се облага данъчната печалба, формирана по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане. Физическите лица, придобили доходи от стопанска дейност като едноличен търговец, трябва да ги декларират с годишна данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данък върху доходите на физическите лица. Те се облагат с 15 на сто данък върху годишната данъчна основа.

Срокът за подаване на Годишна данъчна декларация за 2025г. е 30 април за физически лица и 30 юни за еднолични търговци. В случай че не декларирате доходите си в срока, подлежите на глоба или имуществена санкция до 500 лв при първо нарушение и до 1000 лв при повторно нарушение. Различните платформи, куриерски фирми, работодатели, международни компании и др. са задължени да подават данните за вашите доходи в НАП.

Ако се колебаете в коя категория попадате и кои доходи как трябва да декларарите, свържете се  нас. Успех!

 

 



Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *